П'єса «Марія Стюарт» (1800 р.) великого німецького поета і драматурга Фрідріха Шиллера (1759-1805 рр.) створена на основі документальних матеріалів про життя останньої католицької королеви Шотландії Марії Стюарт. Це історія протистояння двох великих жінок, конфлікту двох королев. Про престол, сутність природи влади. Про милосердя, честь і гордість. Підступність та любов.
Вже більше двох століть вона розповідає нам про ціну свободи, вічний конфлікт між «розумом» і «емоціями» в душі людини, силу впливу громадської думки на життя людини. Про боротьбу за панування, яка нівечить їхні долі.
«Марія Стюарт» у постановці Івана Уривського – не реконструкція подій минулого, а, скоріше, позачасова історія внутрішньої боротьби та двоїстості сутності людини. Це не легенда, вкрита музейним пилом, а історія про нас теперішніх, про людей, які роблять свій вибір щодня.
Історична довідка:
Марія Стюарт, королева Шотландії, була змушена зректися трону і втекти з країни після повстання шотландських дворян. Католичка, коронована у віці дев'яти місяців, вона провела дитинство при французькому дворі. У вісімнадцять років повернулася на батьківщину після раптової смерті свого чоловіка Франциска II, пробувши королевою Франції трохи більше року. Нездатна втримати контроль над своїми дворянами-протестантами, оточена заколотами, змовами та вбивствами, вона звернулася за притулком в Англії до своєї кузини королеви Єлизавети. Однак її присутність у протестантській Англії була небажаною для Єлизавети та її радників. Англійські католики бачили її, нащадка роду Тюдорів, справжньою спадкоємицею корони Генріха VIII (Єлизавета була визнана незаконнонародженою після страти своєї матері Анни Болейн за звинуваченням у подружній зраді). Англійське розслідування у справі про вбивство другого чоловіка Марії – Генрі, лорда Дарнлі, не виявило її співучасті у злочині, проте стало приводом для багаторічного ув'язнення королеви Шотландської.
Марія Стюарт, королева Шотландії, стала першою серед монархів Європи, яку стратили через вирок суду. Цей вирок ще довгий час вважався сумнівним, проте народ усвідомив – монарх може бути підсудним.
Сюжет ідеальний для художнього твору. Але скористатися цим сюжетом творці змогли лише через 200 років, коли Велика Французька революція звела майже нанівець божественність та недоторканність монархів.
2 дії
2 год 30 хв
Фрідріх Шиллер
16+
24/04/2024
Заповніть форму з питаннями, або залиште свої побажання за цим посиланням. Наша команда буде дуже вдячна за звортній звʼязок!