МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Small Talk: актори Олександр Рудинський та Віталій Ажнов про прем'єру «Калігула»

Актори гучної вистави «Калігула» за твором Альбера Камю, прем'єра якої відбулася в київському театрі  ім. Франка - Олександр Рудинський та Віталій Ажнов, які зіграли роль Калігули, розповіли про підготовку для ролі та актуальність вистави.

 

Олександр Рудинський, актор

Як швидко ви погодилися на пропозицію зіграти роль Калігули? 

У нас в театрі така практика, що на роль призначають. Я був дуже вражений такою довірою від Івана Уривського. Це наша третя спільна робота з ним. Звісно, працюючи чотири роки в театрі, я чекав головної ролі, хоча і розумію, що це дуже велика відповідальність.

Як ви готувалися до ролі?

Репетирував, перечитував п'єсу, репетирував, дивився кіно, роботи улюблених акторів, впадав у відчай, знову репетирував… Ця тримісячна пауза дуже вплинула, бо зник страх, а залишилися лише довіра до партнерів і режисера.

Я тільки починаю відчувати роль, глядацьку залу, тож, процес роботи над роллю ще триває. Я шукав, чим перегукується цей герой зі мною. Приміром, мені завжди здавалося, що я (так само і Калігула) максималіст, але от над питанням «що таке «неможливе»?» — треба було довго розмірковувати.

Одна режисерка розповідала мені, що описання ролі завжди можна помістити в два слова. Як можна описати вашого героя?

Бажання осягнути неможливе, втрачаючи свою душу.

Репетиція ролі почалася до повномасштабного вторгнення росії в Україну, як війна позначилася на вашій ролі, на виставі?

Звичайно, виникали питання — нащо взагалі ця вистава, кому це потрібно і чи потрібно це мені? Зв'язок вистави з реаліями сьогоднішнього дня поза сумнівом є, як є і різниця між тим, кого граю я і кого бачить глядач. Я граю Калігулу — не історичну постать, а персонажа, якого написав Альбер Камю під час Другої Світової війни, коли гинули мільйони людей. Ми переживаємо сьогодні те саме. Мабуть тому в цій п'єсі так багато текстів, які мені дуже хочеться грати.

Який антивоєнний твір ви вважаєте шедевром?

«1984» Джорджа Орвелла, написана 1948 року й опублікована 1949-го. Хоча, думаю, будуть і нові.

 

Віталій Ажнов, актор

Як швидко ви погодилися на пропозицію зіграти роль Калігули?

У нас дещо інша система, аніж на Бродвеї. Я не погоджувався на роль Калігули — мене призначили на цю роль, яка була моєю мрією.

Як ви готувалися до ролі?

Я вивчав імператора Калігулу з історичної точки зору, багато читав, багато дивився, а ще сидів на дієті….

Одна режисерка розповідала мені, що описання ролі завжди можна помістити в два слова.  Як можна описати вашого героя?

«Безжальна логіка», яка межує з божевіллям. Він нікого не жаліє на шляху досягнення своєї мети.

Репетиція ролі почалася до повномасштабного вторгнення росії в Україну, як війна позначилася на вашій ролі, на виставі?

У кожного з нас відбулася переоцінка цінностей. З'явилось багато запитань щодо сценічного втілення мого героя — як взагалі це тепер грати? Багато вібрацій, думок і паралелей, але акторська робота тому й дивовижна, що все можна виправдати і вивернути. В цій виставі звучить питання життя і смерті, так, воно вічне, але саме зараз, в умовах війни, дуже актуальне.  

Наразі дуже непросто віднайти в собі ресурси для творчості, враховуючи те, що відбувається. Це, безумовно, впливає на кожного з нас, зокрема, на психоемоційний стан, від якого залежить якість роботи. Але я істинно вірю, що театр — це культурний фронт і радію, що можемо робити те, що вміємо і любимо. І віра, що людям зараз потрібне мистецтво, яке здатне лікувати, вселяє велику надію і додає сил.

Який антивоєнний твір ви вважаєте шедевром?

Не вважаю щось шедевром. А взагалі, краще б таких творів невиникало.

 

І. Татаренко. Marie Claire