У нашому театрі презентували мистецький захід “Файний Франко Ф'южн”, що відбувся у рамках проєкту ГО «Алєм» - «Сенси, що об‘єднують»

У Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка презентували мистецький захід “Файний Франко Ф'южн”, що відбувся у рамках проєкту АЛЄМ, громадська організація – “Сенси, що об'єднують”.

 

“Ми вшановуємо памʼять жертв депортації кримськотатарського народу. У 1944 році російська імперська політика прагнула знищити, переселити і замордувати кримських татар. Але й 80 років потому у нас той самий ворог. І те, що зараз наші побратими і посестри на полі бою – наслідки тих подій”, - зазначив під час відкриття проєкту Євген Нищук, генеральний директор та художній керівник театру ім. Івана Франка.

 

“Кримськотатарський народ є невід'ємною частиною нашої єдності. І я дуже дякую команді акторів та організаторів, що підготували сьогодні цей проєкт. У час співдії культурного руху, дуже важливим є презентація мистецьких проєктів, покликаних висвітлювати трагічні сторінки історії нашого народу.”

 

В рамках проєкту було представлено українські та кримськотатарські традиційні старовинні наспіви, авторські композиції на основі фольклорного мелосу Сергія Гданського, Олександра Кохановського, Сусанни Карпенко, Станіслава Мороза, а також джазові імпровізації на теми українських народних пісень.

 

Також показана виставка, де продемонстрований національний кримськотатарський орнамент - Орьнек - , одне з найдавніших досягнень культури кримськотатарського народу. У 2021 році було внесено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

 

“Людська природа є такою, що з часом події забуваються, на них нашаровуються нові емоції та враження – це нормальна людська психологія. Але є речі, які ми не можемо дозволити собі забути. Їх треба наполегливо тримати у памʼяті і передавати наступним поколінням. Такі проєкти не лише не дають можливість забути, а й виховують та долучають до цієї пам'яті. Щоб ми усвідомлювали: що є добро, а що зло. Адже пам'ятаючи минуле – ми даємо правильну оцінку сьогоднішньому”, - сказав Т.В.О. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв під час свого виступу.

 

“Я кримська татарка, що народилася в Узбекистані, куди 80 років тому депортували моїх батьків, моїх бабусь, моїх дідусів та весь наш народ. За 45 років життя на чужині, мій народ навчився виражати неймовірну палітру почуттів через фольклор: від розпачу й туги по батьківщини до радості, надії та щастя”, - поділилася з авдиторією особистими спогадами Есма Аджієва, Голова Правління ГО «АЛЄМ».

 

“Мені важко уявити, як їм вдалося зберегти внутрішній баланс і скільки потрібно було мудрості, щоб виховати наступне покоління з великою любов'ю до своєї культурної ідентифікації, любов'ю до наших традицій, які ми зберігаємо і передаємо наступним поколінням”.

 

Нагадаємо, 18 травня 1944 року, радянський режим розпочав тотальну депортацію кримськотатарського народу з Кримського півострова у райони Середньої Азії та Уралу. Було депортовано близько 238 500 тисяч людей. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих. Офіційно повертатись до Криму їм дозволили лише у 1989 році.

Читайте також

всі новини

ПЕРЕНЕСЕННЯ ВИСТАВ МАРІЯ СТЮАРТ ТА СКЛЯНИЙ ЗВІРИНЕЦЬ

Вистави "Скляний звіринець" та "Марія Стюарт" , які були перервані 13 січня через чергову атаку рф, будуть зіграні 21 січня о 18:00 (Скляний звіринець) та 27 січня о 18:00 (Марія Стюарт).

Відбувся перший благодійний показ вистави "Конотопська відьма" за 500 000 доларів

Сьогодні відбувся перший благодійний показ вистави "Конотопська відьма", яку придбав український інвестор Максим Кріппа на аукціоні Forbes Україна за рекордні 500 тисяч доларів 🫶

Перенесення вистави "Калігула" 29 грудня

У звʼязку з раптовою хворобою акторів, ми вимушені перенести показ вистави «Калігула» 29 грудня.

всі новини