Театр імені Івана Франка презентує душевну казку для дорослих "Дорога Памела"

У час тотального насилля, тероризму і численних воєн так важливо не зневірюватися у тому, що є добро, милосердя, гуманізм.

 

Що цей світ ще не зовсім з'їхав із котушок через невситиме бажання влади і багатства. Що є люди, які безкорисно здатні допомагати і підтримувати.

 

Що на планеті не вимерли (як динозаври) дружба, любов, віра.

 

Останнім часом немало українських театрів випускають вистави про добросердечність, безкорисливу дружбу і любов.

Днями у Києві, на сцені Національного театру імені Івана Франка, представили душевну казку для дорослих «Дорога Памела».

Популярність Джона Патрика

Автором п'єси є американський драматург і сценарист ХХ століття — Джон Патрик.

Лауреат Пулітцерівської та премії «Тоні» за п'єсу «Чайна церемонія», за якою був знятий однойменний фільм Даніеля Манна у головній ролі з Марлоном Брандо.

Чимало п'єс автора поставлені на Бродвеї, а за його сценаріями зняті кінострічки у Голлівуді.

Його твори на сьогодні дуже популярні та затребувані американськими та європейськими театрами.

Особливо «Дивна місіс Севідж» та «Дорога Памела» (друга назва «Як би нам пришити стареньку»).

Щодо популярності в Україні, то донедавна, приміром, йшла вистава «Моя дорога Памела» у Київському Молодому театрі (у головній ролі — Тетяна Стебловська).

Торік улiтку за цією п'єсою з'явилася вистава у Чернігівському Молодіжному театрі, а восени — у Рівненському українському музично-драматичному театрі.

Із 2015 року постановка «Моя дорога Памела, або Як уколошкати стареньку» йде на сцені Львівського драматичного театру імені Лесі Українки.

І це, переконана, не весь перелік українських постановок...

Історія про виняткових людей

Режисером постановки у Київському театрі імені Івана Франка є заслужений діяч мистецтв України Дмитро Чирипюк, сценографом — заслужений діяч мистецтв України Андрій Александрович-Дочевський (обидва вже понад 25 років віддано працюють у цьому закладі).

Співрежисером є Олексій Зубков. Пластичне оформлення створила балетмейстер Ольга Семьошкіна, музичне — Артем Орлюк, костюми — Катерина Маркуш.

«Для постановочної групи на чолі з режисером-постановником Дмитром Чирипюком головним чинником у виборі саме цього твору стала не стільки довершеність драматичного матеріалу, яскравість та неординарність характерів, їхніх проявів у неочікуваних ситуаціях, скільки пронизливість і щем людяності, що нею наповнена п'єса, — розповідає Наталя Пономаренко, керівник літературно-драматичної частини театру.

— Виникло бажання в наш прагматичний утилітарний час нагадати про історичні цінності людського Буття: милосердя, добро, справедливість. Про те, що чудо можливе, і від кожного з нас, від наших вчинків подекуди залежить життя ближнього. Варто лише зробити крок... і, можливо, допомогти віднайти необхідні слова, підтримати того, хто зневірився». 

«Дорога Памела» — це історія про трьох аферистів — Сола (Олег Стальчук), Бреда (Олексій Зубков) і Глорії (заслужена артистка Тетяна Шляхова), які хочуть розбагатіти завдяки бідній бабусі Памелі Кронкі (народна артистка України Олена Хохлаткіна).

У старенької не залишилось нікого з рідних: її єдиними співрозмовниками (і захисниками) є домашній кіт-іграшка та Бог, якому вона пише листи на Різдво.

А ще сержант поліції Джо Янкі (Назар Задніпровський), якого вона одного разу врятувала від судоми м'язів. 

Тож спершу трійка шахраїв хоче поцупити її дорогоцінну колекцію баночок з-під парфумів (зібраних на смітниках).

Потім — отримати компенсацію (у розмірі 50 тис. доларів) за її смерть від страхової компанії. Оселитися у домі Памели, застрахувати, ввійти в довіру цим пройдисвітам вдається, а от убити — ніяк.

Незбагненна наївність, доброта, довірливість старенької зрештою змінюють навіть їхні зачерствілі серця. 

На сцені нагромаджене знахідками зі смітників підвальне приміщення, яке ось-ось може перетворитися на руїни через аварійний стан.

Коробки, баночки, пакети, магазинні візки для покупок — це все є багатством старенької Памели.

Втративши все найцінніше у житті, вона все одно залишилася оптимісткою: рада кожному дню і кожному новому знайомству.

Завдяки новим співмешканцям — Солу, Бреду і Глорії — її помешкання стає безпечнішим, чистішим і затишнішим: з'являються полички, диван із коробок, багацько нових дрібниць зі смітників.

А завдяки Памелі чистішими стають думки і наміри аферистів.

«Дорога Памела» — це вистава про виняткових людей, які своєю добротою і сердечністю роблять світ трохи кращим, закликають до людяності й співчуття.

А також — про право вибору, з яким ми стикаємося чи не щохвилини: брехати чи правду сказати, сваритися чи миритися, чесним бути чи ошукувати, допомагати чи дбати лише про себе...

Характерну, гротескну і драматичну актрису Олену Хохлаткіну у ролі Памели просто не впізнати... Спокійна, повільна у рухах, з тихим хриплим голосом.

Просто — бабка-кульбабка, як точно зазначає один з героїв. Життя викинуло її героїню на узбіччя, однак вона не втратила людяності, віри у Бога, милосердя до оточуючих.

Чуйна і турботлива — вона завжди рада прийти на допомогу ближньому.

Пишучи листа до Бога, вона зазначає, що любов — це не задоволення, а важка щоденна праця. Тож сама кожну мить намагається прожити з любов'ю в серці, та й інших до цього залучити.

І, у міру своїх сил, кожного зробити щасливим. 

«У цій виставі зійшлося дуже багато людських факторів, — розповідає Олена Хохлаткіна. — І я вдячна усім — від постановників і партнерів до робітників цехів. Переконана, що наша вистава, як хороше вино, ще має настоятися. Адже створювалася вона в дуже короткі терміни. Проте постановка є вкрай необхідною і, як кажуть, на часі. Це — бенефіс любові. Переконана, що нашій планеті не потрібна велика кількість «успішних» людей. Вона відчайдушно потребує миротворців, цілителів, реставраторів. Людей, поруч з якими добре жити. Планеті необхідні люди з мораллю, які зроблять світ живим і гуманним. Наша вистава саме про це — про здатність любити ближнього». 

 

В. Котенок. Україна Молода. 28.03.2018 

Читайте також

всі новини

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід, присвячений візуальним змінам театру.

У театрі відбудеться Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

11 листопада у театрі Франка відбудеться культурна подія – «Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

"Вовчиха" у театрі Франка

Прем'єра на сцені театру Франка - Чернівецький драматичний театр імені Ольги Кобилянської представить виставу "Вовчиха".

всі новини