«Шельменко-денщик» – ювіляр

16 жовтня зірковий склад гратиме виставу, яка вже два десятиліття прикрашає афішу франківців

Однойменну комедію Григорія Квітки-Основ'яненка на сцені Національного театру ім. І. Франка поставив знаний режисер Петро ІЛЬЧЕНКО. За роки, що минули від дня прем'єри, яка відбулася 15 жовтня 1999 року, вистава-візитівка прославленого колективу побувала в численних гастрольних турне як по Україні, так і за кордоном, представляла мистецтво франківців на всеукраїнських та міжнародних фестивалях. А для багатьох акторів стала доленосною і завжди відбувається з аншлагами. Петро Іванович уміє ставити класику таким чином, щоб вона була цікавою для глядачів різних поколінь і була актуальною. Про те, як народжувалась вистава, яка нині вже увійшла до скарбниці першої сцени України, — наша розмова.

— Сучасність вистави полягає в тому, щоб больові точки сходилися з больовими точками глядачів, — відзначає П. Ільченко. — Можна ставити твори як завгодно, а головне, щоби тематика була хвилюючою і цікавила публіку. Тут можна процитувати відомого режисера Г. Товстоногова, який казав: не так важить, що думає постановник з приводу п'єси та своєї роботи на сцені, а найважливіше те, що думають глядачі після перегляду вистави. А далі ти обираєш жанрові особливості, засоби і форму виразності: сучасні, класичні, неокласичні, модернові, креативні — це все вже технологічні аспекти, бо театр — це діалог. Вистава живе довго лише тоді, коли діалог відбувається з двох сторін, коли зачіпаються ті «струни», на які реагує глядач. А що може бути кращим за класику, яка відшліфована морем часу, і не так важить, чи це українська, чи світова класика. Бо класика — то є класика, а мудрість — то є мудрість!

Ідея поставити водевіль «Шельменко-денщик» Квітки-Основ'яненка належить актору нашого театру Євгенові Петровичу Свиридюку, який готувався до 60-річного ювілею і до свого бенефісу. Репетиції розпочалися, але щось там не дуже виходило, і керівництво нашого театру запропонувало мені взятися за постановку, а також ввести ще одного виконавця. Так з'явився Анатолій Гнатюк. Спочатку було два склади виконавців: Свиридюк і Гнатюк, але з часом головну роль став грати один Анатолій (і для Гнатюка вже років з 12-ть це улюблений персонаж, котрий став навіть творчою візитівкою митця). Анатолій Васильович такий органічний, драйвовий у ролі Шельменка, і здається, що все дійство тримається на його акторській харизмі.

20 років для вистави — дуже багато, але таке враження, що це — прем'єра жива, весела й оптимістична і так тепло її сприймають глядачі в різних містах і навіть країнах...

Секрет успіху полягає в матриці твору, блискуче, написаного нашим класиком: хвилюючий і мобільний сюжет... Знаєте, деякі мої колеги-режисери не дуже панькаються з автором п'єси, але в цьому творі кожне слово Квітки-Основ'яненка — «золото», і я вважаю, що автора потрібно слухати, і він має бути партнером постановника, а не підлеглим. Аншлаги доказують, що ми разом з акторами знайшли «ключик» до сердець глядачів, а тому вистава продовжує свою переможну ходу і залишається в репертуарі театру.

У ювілейній виставі гратиме прем'єрний склад виконавців: Анатолій Гнатюк, Володимир Коляда, Галина Яблонська, Олексій Паламаренко, Тамара Горчинська, Наталія Ярошенко, Валерій Дудник, Лариса Красовська та інші.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»

 

Читайте також

всі новини

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід, присвячений візуальним змінам театру.

У театрі відбудеться Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

11 листопада у театрі Франка відбудеться культурна подія – «Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

"Вовчиха" у театрі Франка

Прем'єра на сцені театру Франка - Чернівецький драматичний театр імені Ольги Кобилянської представить виставу "Вовчиха".

всі новини