Каїн і Авель по-українськи

Виставу за однойменною повістю Ольги Кобилянської поставив молодий режисер Давид Петросян (він також автор збірної музики) – це його дебют на франківській сцені. Робота Петросяна викликала резонанс не лише у театрознавців і публіки, подивитися нове сценічне прочитання української класики прийшли провідні актори (Дмитро Богомазов, який нещодавно став головним режисером прославленого колективу, відроджує стару традицію, коли зірки-франківці дивляться новинки репертуару, жваво обговорюють побачене, за потреби підказують молодим митцям «секрети», аби вистава мала довге життя).

Кобилянська написала «Землю» ще у 1901 році, але коли дивишся інсценізацію Давида Петросяна (художник Наталія Рудюк), то здається, що це історія, яка могла б відбутися і в наш час. Тут на українському матеріалі автор досліджує біблійний мотив про Каїна й Авеля — братовбивство як першозлочин. Головна тема — трагедія братовбивства, що сталася в селянській родині Федорчуків, це розповідь про владу землі над людиною, а ще підіймається питання солдатчини, страждання селянина на службі в армії…

Вистава підіймає і морально-етичну проблематику, і сакрально-містичний зв'язок селянина і землі, йдеться про гріх і святість,  про злочин і спокуту, про любов і ненависть…

Головна ідея твору сформульована у словах: «Земля повинна бути для людини, а не людина для землі»… Це історія про двох братів, молодший з яких – Сава - пішов на гріх заради землі. Постановка досліджує психологію людської душі. Жах трагедії вражає насамперед тому, що сталася вона в родині добрих, працьовитих, порядних господарів із Буковини. Події не архаїчні, а актуальні для сучасного суспільства, коли заради матеріального люди йдуть на підступні вчинки, навіть вбивства, втрачають духовність…

Земля — це й життєдайна сила і фатальна сила зла, що руйнує душі людей. Земля — це початок і кінець, вона буває і доброю, і злою… Цей міфічний образ на сцені створила Марічка Штрибулова (Вона). Годуючи людину, земля одночасно виховує її. Земля дає повагу, авторитет, вона є метою і сенсом усього селянського буття, але разом із тим вона поглинає, ніби молох, всі думки й почуття. Розрив із землею, відступництво від неї тягнуть за собою кару і катастрофу…

У цій виставі дуже потужно образ Михайла створив Олександр Форманчук, а у ролі Сави дебютував Іван Шаран. На «двобій братів» глядачі дивляться, затамувавши подих… Переконливо грає Василь Баша роль Батька, а Мати (Леся Липчук) не може розірвати своє серце між двома синами. Філігранно тонко виступає Ксенія Баша-Довженко у ролі Анни - коханої дівчини Михайла, а Тетяна Міхіна колоритно грає звабливо злодійкувату Рахіру.

 

Т. Поліщук. "День". 1.03.2018

Читайте також

всі новини

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід, присвячений візуальним змінам театру.

У театрі відбудеться Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

11 листопада у театрі Франка відбудеться культурна подія – «Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

"Вовчиха" у театрі Франка

Прем'єра на сцені театру Франка - Чернівецький драматичний театр імені Ольги Кобилянської представить виставу "Вовчиха".

всі новини