І знову свято...

Чим запам'ятався театральний рік і хто став лауреатами «Київської пекторалі» та «Бронека»+

 

Не часто зустрічаються мистецькі враження, які не відпускають пам'ять і душу довгий час. Для багатьох глядачів і критиків одним із таких потрясінь минулого року стала вистава Камерної сцени театру ім. І.Франка «Morituri te salutat» («У нас все свято») за новелами Василя Стефаника в постановці режисера Дмитра Богомазова.

Вистава зачіпає усі струни української національної ментальності! Парадоксально поєднує трагізм, комізм та драматизм у гармонійну єдність. Актори віртуозно творять мініатюри людських типів, а поза тим складається український народний характер, і ми починаємо щось розуміти й відчувати в самих собі.

«Morituri te salutat» отримала нагороди як найкраща драматична вистава на цьогорічній «Київський пекторалі» і на «Бронеку» (офіційна і родинна премії виявили одноголосність)!

Нагадаємо, премію «Київська пектораль» було засновано у 1992 році Київським відділенням Спілки театральних діячів України (нині Національна спілка театральних діячів України). Згодом, як співзасновник, долучилося Головне управління культури і мистецтв КМДА (нині — Департамент культури КМДА). Уперше «Київську пектораль» вручали 27 березня 1993 року в Міжнародний день театру за підсумками сезону 1991—1992 років. За всі роки свого існування премія щорічно присуджується найяскравішим театральним митцям столиці України.

Сценічне свято трапляється часом у різних театрах України! Наприклад, монументальний «Сліпий» за Шевченком/Кропивницьким у Донецьку, «Гроза» О. Островського в Макіївці, «Тартюф» Мольєра в Дніпродзержинську, «Gogol. Поиск» у Київському новому театрі на Печерську, «Прекрасний звір у серці» в «Сузір'ї». Київський театр драми і комедії на лівому березі Дніпра показав глядачам лабораторію молодої режисури — студенти Едуарда Митницького поставили тут свої перші вистави. З'явилися режисерські дебюти і в інших київських театрах. Крок до свята — це гасло Київської оперети, і вона його успішно робить, випустивши дві феєричні прем'єри. І це список можна ще продовжувати.

Хоча в цілому театральний рік, що минув, не вразив яскравістю творчого процесу! Можливо, так склалося на тлі Майдану, на сцені якого лився не театральний «журавлиний сік», а справжня гаряча людська кров. Коли і театри в Києві закривалися, і пройти до них було складно, і метро три дні не працювало. А дехто з акторів та режисерів усе одно працював, і репетирував.

То ж порадіємо тому талановитому, що все ж трапилось усупереч жорсткостям життя. Власне, театр і покликаний давати людям радість творчості, красу мистецтва.

Експерти премії «Київська пектораль» передивлялися всі нові вистави (усього 75) столичних театрів. До свята Міжнародного дня театру нагороди отримують чимало митців у 14-ти номінаціях).

А родинна премія «Бронек» (на честь видатного актора Амвросія Бучми) впоралася з нагородами раніше — 14 березня в Будинку актора. Тут обійшлися без номінацій — бачили щось видатне і нагороджували, обґрунтовуючи за що саме. Так, лауреатом «Бронека-2013» став Дмитро Богомазов за виставу «Morituri te salutat», про що йшлося раніше.

У «Коло Бучменків» були посвячені ще десять митців. Молодий актор ТЮГу на Липках Олексій Петрожицький — за талановитий початок творчого шляху. Його дебютом у театрі був Ромео (введення з трьох репетицій), потім Пек («Сон літньої ночі»), Яша («Вишневий сад»), Холден Колфілд («Над прірвою...» за Селінджером) та інші. Як бачимо, діапазон у актора широкий. Колись, першокласником Київської дитячої академії мистецтв цей хлопчик сформулював поняття мистецтва — «це краса, створена людиною»...

За талановите поєднання вірша і драми в моновиставі «Прекрасний звір у серці» за поезією Миколи Вінграновського («Сузір'я») в «Коло Бучменків» залучений актор Євген Нищук, якого називають «Голосом Майдану», а нині він став міністром культури. Як зізнався Євген, ще в студентські роки його дражнили «Бучмою» за любов до пауз...

Актриса Молодого театру Вікторія Авдєєнко увійшла до «Кола Бучменків» за низку ролей останніх років. Вікторія колись успішно долала парадокси театру абсурду в експериментальних виставах Валерія Більченка, віртуозно освоїла ходулі у виставах просто неба. Будучи красунею, виявилася гостро характерною актрисою.

Акторський дует Надії Кондратовської та Ніни Ніжерадзе відзначений за партнерство у виставі Театру російської драми ім. Лесі Українки «Д-р». Їхні пані Протич та пані Спасоєвич — «родзинка» вистави.

Лев Сомов нині вдруге увійшов у хорошу компанію за постановку пластики у виставі Театру на лівому березі «Чого хотят женщины?» Фарсова комедія на основі осучаснених режисером Андрієм Білоусом давньогрецьких текстів існує на грані фолу. Але це краса і щастя людського тіла, істина людської природи.

Вистава Нового театру на Печерську «Gogol. Поиск» введена в «Коло Бучменків» усім складом виконавців як цілісне явище сценічного мистецтва. Постановник пластики з Англії М. Гуріна разом з акторами та українським продюсером Валерієм Чигляєвим творила фантасмагоричний варіант гоголівської «Диканьки», творила природу з людини. Вони і були нагороджені за творче спростування культурних міфів.

А художній керівник Київської оперети Богдан Струтинський відзначений за достеменне оновлення творчого обличчя театру. Вже кілька років Богдан Дмитрович керує оперетою, в якій засяяла таловина молодь, збережені старші зірки, майже зникли опереткові штампи і виправдалась парадоксальна логіка жанру.

У форматі «Off Kyiv» лауреатом «Бронека-2013» стала вистава Дніпродзержинського театру ім. Лесі Українки «Тартюф» Мольєра у постановці режисера Сергія Чулкова, який днями відзначає ювілей. З чим його і вітаємо. Вистава дуже смішна і водночас страшна, віртуозно зіграна талановитим акторським складом... У «Коло Бучменків» також увійшла актриса Чернігівського театру ім. Т. Шевченка Любов Колесникова за роль Матері у виставі «Каліка з острова Інішмаа». Актриса нагороджена не тільки за талановите виконання. А й за жіночу сміливість — вона не пожаліла своєї милої зовнішності заради образу потвори.

Ніні театр святкує своє свято. Він сам свято! Попри все, він творить свято для себе і для всіх нас. Святкуймо! Бо ми того варті.

 

В. Заболотна. Газета "День", 25.03.2014.

Читайте також

всі новини

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід, присвячений візуальним змінам театру.

У театрі відбудеться Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

11 листопада у театрі Франка відбудеться культурна подія – «Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

"Вовчиха" у театрі Франка

Прем'єра на сцені театру Франка - Чернівецький драматичний театр імені Ольги Кобилянської представить виставу "Вовчиха".

всі новини