«Буна» змінила «Дах»

В основі постановки лежить однойменний твір буковинської сучасної письменниці Віри Маковій, який у 2011 р. був відмічений у трійці фіналістів фестивалю «Тиждень актуальної п'єси».

— У моїх текстах немає ні брехні, ні фантазії, — зізналася В. МАКОВІЙ в одному з інтерв'ю. — Я намагаюся писати документальні речі. Сюжети беру з життя, і для мене головне, щоб вони були виправдані. Герої ніби «танцюють на листку» свій танець... Коли пишу, зазвичай не знаю, що буде на наступній сторінці.

 Театрали можуть пригадати, що у 2014 році відбулася прем'єра «Буни» у Києво-Могилянському центрі «Пасіка» (режисер Олена Роман)... Та пройшов час і до твору Віри Маковій звернувся Д. Петросян. Спочатку його сценічне прочитання грали у Театральному інституті, а потім ті творчі «нотатки» переросли у спільний проект Театру Practicum та Центру сучасного мистецтва «Дах» — виставу за мотивом п'єси Віри Маковій «Буна», де Давид  виступив не тільки як режисер-постановник, а й сценограф, художник по костюмах і автор збірної музичної концепції.

Петросян згадував, аби зануритись у матеріал, його команда театру «Практикум» місяць жила в селі, в якому, за словами акторів, час ніби зупинився. Спостерігаючи за місцевими жителями, вони записували автентичні пісні, вивчали традиції, а потім відобразити цей фольк-колорит у спектаклі, де лунає жива музика різних регіонів країни...

У ролі Буни (бабця — по-румунськи) виступила Христина Федорак (молода акторка дуже органічно грає роль старої, безжальної і одночасно набожної сільської жінки, яка багато горя у житті зазнала)... Перед глядачами постає реалістична сімейна історія, а місце дії — Закарпаття. Це пронизлива притча про прірву між поколіннями, які навіть не намагаються прислухатися одне до одного. Піднята тема безробіття, еміграції...

Режисер підкреслює, що вистава «Буна» — це данина пам'яті поколінню ХХ ст., яке пережило Голодомор, Другу світову війну, сталінські репресії. За сюжетом, Буна виховує онуку так, як вважає за потрібне, але часто її вчинки жорстокі й невиправдані. Одного разу молода дівчина вирішує виїхати за кордон, щоб розпочати нове життя. Та чи приживеться на новому місці? Що таке національна самосвідомість, традиції та культура у сучасному світі? Про це вистава Д. Петросяна, яка була відзначена на кількох престижних театральних фестивалях, а у Києві потрапити на постановку було досить складно, бо артисти грали на сцені ДСМ «Дах», а там свої плани...            

І от вчора «Буна» офіційно  змінила прописку і з Центру сучасного мистецтва «Дах» переїхала на Камерну сцену Національного театру ім.І. Франка. До речі, це вже третя вистава Давида Петросяна на цьому кону. Нагадаємо, на початку 2018-го він дебютував, і дуже успішно, з виставою «Земля» про братовбивство заради володіння землею (за повістю Ольги Кобилянської).  Під завісу сезону представив психологічну драму «Війна» — твір сучасного шведського драматурга Ларса Нурена, який порушує питання, що робить війна з людьми, зокрема з родиною — батьком, матір'ю, двома їхніми доньками і дядьком... Треба зазначити, що, незважаючи на свій молодий вік, режисер звертається до важливих тем буття і в одному з інтерв'ю зізнався, що йому не цікаво, якщо глядача в театрі намагаються тільки розважити.  «Буна» — вистава, яку обов'язково треба подивитися, бо вона змушує шукати відповіді на актуальні питання, які ставить життя.

 

Т. Поліщук. "День". 29.11.2018

Читайте також

всі новини

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід

Театр Франка та «Декораторський» провели мистецький захід, присвячений візуальним змінам театру.

У театрі відбудеться Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

11 листопада у театрі Франка відбудеться культурна подія – «Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги».

"Вовчиха" у театрі Франка

Прем'єра на сцені театру Франка - Чернівецький драматичний театр імені Ольги Кобилянської представить виставу "Вовчиха".

всі новини