МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Українська класика на європейському фестивалі Mitem-2021: aншлаг і 15-хвилинні овації

Театр імені Франка представив у Будапешті «Лимерівну». 

3 жовтня Київський Національний театр імені Івана Франка виступив у офіційній програмі міжнародного театрального фестивалю Mitem-2021 у Будапешті ( Угорщина)  з виставою "Лимерівна" за українською класичною п'єсою-баладою Панаса Мирного (режисер Іван Уривський, художник Петро Богомазов).

Як повідомили ZN.UA джерела в угорському Національному театрі (Будапешт), а цей театр є фестивальним простором Mitem-2021, українську виставу в Угорщині дуже чекали та тепло приймали: жодного вільного місця, усі квитки продані. Художнім керівником угорського Національного театру є Атілла Віднянський, угорський та український театральний режисер, він навчався у Київському театральному університеті імені І. Карпенка-Карого, 1998-го поставив у Київському  Театрі імені Лесі Українки виставу "Блоха  в ухе" за п'єсою Жоржа Фейдо, що була репертуарним хітом протягом декількох театральних сезонів.

Сучасне українське театральне мистецтво, на жаль, не так часто потрапляє на мапу великих престижних європейських театральних фестивалів. В той же час, Mitem у Будапешті - один з найвпливовіших сучасних сценічних форумів у Європі, де презентують свої роботи, як мегазірки сучасної світової театральної режисури (такі, як Роберт Вілсон або Теодорос Терзопулос), так і молоді перспективні митці (такі, як молодий режисер Іван Уривський з України).

Виставу франківців "Лимерівна" у Будапешті приймали захоплено: овації тривали 15 хвилин, а обговорення вистави представниками ЗМІ та фестивальною спільнотою тривало майже  півтори години. Під час обговорення спікери відзначали високий художній рівень сучасного українського театру (у даному випадку Національного театру імені Івана Франка), говорили про ефективність та ефектність відкриття молодими режисерами давніх текстів класичної літератури, в яких є  потужна прихована художня енергія та творчі можливості для сучасних сценічних інтерпретацій. У інтерпретації прадавньої української п'єси-балади "Лимерівна" фестивальних експертів щиро вразили: візуальна складова, насичена образність, особлива  "непобутова" пластичність, влучність візуальних образів, щедрий "символізм" режисерської манери Івана Уривського та художника Петра Богомазова. Багато добрих слів на адресу акторів-франківців, задіяних у фестивалтній виставі "Лимерівна": Тетяна Міхіна, Марина Кошкіна, Інна Капінос, Дмитро Рибалевський, Павло Шпегун, Дмитро Чернов, Віра Мазур, Христина Федорак.

Серед глядачів української "Лимерівни" - угорські театрали, гості та учасники міжнародного фестивалю Mitem, а також представники Європейського конгресу Українців. Деякі глядачі після перегляду говорили, що сучасний театр у теперішньому конфліктному світі  відіграє надзвичайно важливу дипломатичну місію у діалогах різних народів, українського та угорського, зокрема.

Керівник делегації франківців у Будапешті, головний режисер Національного театру імені Івана Франка Дмитро Богомазов, обговорював під час фестивалю ідеї подальших спільних проєктів українських та європейських театрів, але деталі таких домовленостей можна буде афішувати лише згодом, за  умов нормалізації епідеміологічної ситуації у Європі та в Україні.

Народна артистка України Тетяна Міхіна грає у виставі Івана  Уривського роль матері Лимерихи, літньої п'янички, що ладна за копійку продати рідну дочку - багатому нелюбу.  Тетяна Міхіна поділилася з ZN.UA враженнями від європейського фестивалю Mіtem: «На мій розсуд, виставу ми відіграли дуже добре, доказом цього були 15-ти хвилинні овації захопленого глядача, таких овацій ми не зустрічали навіть у своєму театрі та дуже цікава зустріч з пресою після вистави... Ми почули багато компліментів стосовно акторської майстерності, зокрема щодо перевтілення. Мені було приємно почути від майстра світового рівня, Атілли Віднянського, що театр Франка є потужна майстерня  європейського рівня.  Впевнена що показ «Лимерівни» і та величезна енергія, яку ми вклали у створення цієї вистави, принесе свої плоди, у вигляді потужних проєктів які будуть цікаві не тільки українському глядачу. Особисто хочу подякувати Олександру Білозубу за професійно-дружнє спілкування та всьому творчому складу. Впевнена що найцікавіші події нашого творчого життя  ще попереду».

О. Вергеліс. ZN.UA